1 czerwca, 2019 Jak urządzić małe mieszkanie?

Jak urządzić małe mieszkanie?

Małe mieszkanie nie musi być niefunkcjonalne. Istnieje bardzo dużo ciekawych pomysłów na „oszukanie” niewielkiego metraż i uczynienie go wyjątkowo praktycznym. Wystarczy trochę sprytu i odrobiny kreatywności.

 

Małe mieszkanie – jakie zasady projektowania?

Małe mieszkanie powinno spełniać trzy zasady: musi być jasne, pełne prostych sprzętów oraz uporządkowane. Świetnie, jeżeli na ścianach zagości biel albo rozbielone tony. Warto zainwestować też w jasną podłogę. Designerzy doradzają, aby we wszystkich pomieszczeniach był ten sam kolor paneli lub kafli. Dzięki temu przejścia pomiędzy wnętrzami będą bardzo płynne, a aranżacja spójna i funkcjonalna. Niewielkie pomieszczenia lubią styl skandynawski, industrialny, retro czy hi-tech. W stylach tych rządzą raczej proste meble o nieco organicznych kształtach. Powodują one, że przestrzeń zyskuje na harmonii i nie jest przytłoczona.

 

Meble do małego mieszkania – co najlepiej się sprawdzi?

W małym mieszkaniu świetnie sprawdzają się nowoczesne designerskie meble. Warto zatem postawić zatem na modne narożniki modułowy, ergonomiczne regały zbudowane z ruchomych elementów, rozkładane stoły i pojemne szafy pełne organizerów, pudeł na kółkach czy wiklinowych koszy. Takie szafy mogą być naszym skarbcem w którym z łatwością ukryjemy nie tylko odzież, ale też drobne sprzęty AGD: odkurzacz, żelazko lub deskę do prasowania. Wspaniale, jeżeli drzwi szafy wykończone są lustrzaną taflą. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie będzie optycznie większe. Niewielkie mieszkanie lubi również praktyczne siedziska – pufy z pojemnym schowkiem oraz krzesła składane i sztaplowane. Te ostatnie można włożyć „jedno w drugie”, dzięki czemu jadalniana przestrzeń w kilka chwil stanie się większa.

 

Jak podzielić małe mieszkanie? Modne ścianki działowe

Wydzielenie konkretnych stref (np. za pomocą mebli) to wspaniały pomysł. Dzięki umownym podziałom mieszkanie będzie bardziej funkcjonalne oraz łatwiej będzie utrzymać je w porządku. W miarę możliwości warto zaaranżować kącik do pracy, strefę jadalnianą oraz wypoczynkową. Czasami wystarczy niewielka ścianka działowa czy regał, aby zorganizować sobie mały gabinet.

Jeśli ktoś marzy o podziale w wersji „light” warto zastosować specjalne ażurowe panele. Moduły mają rozmaite kolory i kształty. Jest to dobry sposób, aby oddzielić salon od aneksu kuchennego lub stworzyć w sypialni kameralną garderobę.

 

Jak wykorzystać wnęki w ścianie?

W niewielkim mieszkaniu wcale nie musi być nudno. Jeżeli mieszkasz w kamienicy, a zamiast drugiego pokoju dysponujesz nyżą to urządź w niej kącik sypialniany. Aby nie był zbyt klaustrofobiczny, zamiast przesuwanych drzwi zainwestuj w kotarę. Miękki materiał i stylowy karnisz będą świetną ozdobą wnętrza! Natomiast jeżeli wnęka jest duża możesz wstawić do niej stoliczek nocny lub zaprojektować w niej ciąg wygodnych półek. Osoby nie dysponujące nyżą, mogą zdecydować się na rozkładany narożnik lub łóżko chowane w szafie.

 

Antresola

Jeśli masz małe, a zarazem wysokie mieszkanie wykorzystaj przestrzeń pod sufitem. Wygodna antresola może posłużyć jako miejsce do pracy albo kameralna sypialnia. Jak najlepiej wspinać się na górę? Można zaprojektować łagodne stopnie usytuowane wzdłuż ściany, drewnianą drabinę albo industrialne kręte schody. Co może znaleźć się pod antresolą? Jadalnia, kuchnia, kącik wypoczynkowy albo pojemna szafa.

Małe mieszkanie to spore wyzwanie. Wystarczy jednak trochę  fantazji oraz praktyczne podejście do projektu, aby małe mieszkanie zmienić w królestwo funkcjonalności.

Dobierz meble do swojego mieszkania już dziś! 

Search
Search
Drogi Kliencie, od 01.12.2021r. została wyłączona opcja zakupów w sklepie internetowym. Sklep nie prowadzi już sprzedaży online. Za utrudnienia przepraszamy.
close